Anasayfa » Kurs » Akademik Arapça
Akademik Arapça

Akademik Arapça

Özellikle Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine yönelik hazırlanan bu program, akademik alanda ilerleme sağlamak isteyenler için çok güzel imkânlar sunmaktadır. İlmi ve klasik m

Akademik Arapça kursu
Akademik Arapça

etinleri okuma, anlama ve yorumlama kabiliyetini kazandırmayı amaçlamaktadır.

Birinci Dönem:  Öğrencilerimiz bu süre zarfında yaklaşık 1500-2000 civarı teknik kelime öğrenirler ve bu kelimeleri akademik Arapça anlamında bire bir  Türkçe çeviri örnekleriyle pekiştirip akademik metin okuma-anlamada yeni bir bakış açısı ve etkin bir perspektifi kazanıp Arapça öğrenimi ve bilgisi açısından hayati önem taşıyan yapıları bazından (isim ve sıfat cümleciklerinin akademik makalelerde kullanımı) genişletirler.

İkinci Dönem:  Bu dönem Arapça’da uzlaşmaya ilk adımın atıldığı dönemdir. 1. Dönemde’de benimsenen okuma-algılama yöntemi, 2 dönem müfredatında bulunan ileri düzey dil bilgisi yapılarında uygulamalı olarak öğretilir. Diğer bir deyişle, kurumumuza özgü okuma algılama yöntemi, Arapça açısından son derece önem arz eden“cümlecik yapılarında” uygulamalı olarak işlenir.

Buraya kadar edinilen bilgilere cümlecik bazında ‘’zarf cümlecikleri’’ eklenir, ayrıca, Arapça eğitiminde hiç değinilmeyen, ancak akademik makale okurken veya yazarken çok sık ihtiyaç duyduğumuz ileri düzeyde yapılara geçiş ve bu yapıları bire bir Arapça-Türkçe çevirilerde uygulama yoluyla bu yapılar geliştirilir.Dönem sonunda edinilen kelime bilgisi 2500-3000 civarında erişmiş olur.

Üçüncü Dönem: Bu dönem, öğrencilerimizin Arapça – Türkçe simültane/anında geçişe başladıkları dönemdir.

Arapça‘de detay bilgilerin ve önceden öğrenilen anahtar yapıların ileri düzeylerde çalışmalarla tekrarı-pekiştirme ve kelime haznesinin yükseltilmesi devam eder.

Kelime düzeyi 3750-4250 civarındadır. İleri düzey teknik eğitim devam eder ve öğrenci genel anlamda Arapça bir proje veya tez yazacak düzeye gelir. Bu dönem sonunda, öğrencilerimiz Arapça’da en üst seviyeye ulaşırlar.

Yazar Hakkında: admin
Benzer Yazılar
İlginizi Çekebilir
  • Mesleki Arapça Eğitimi

    Mesleki Arapça Eğitimi

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | interaktifplus